Solidarnie w Gminach Wieleń i Drawsko dla zachowania pamięci o Powstańcach Wielkopolskich

06 | 11 | 2019

« powrót

   Towarzystwo  Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło Ziemi  Wieleńskiej upamiętniło Powstańców Wielkopolskich zapalając  znicze na naszych cmentarzach i  kolejny już raz  włączyło się do akcji organizowanej przez  Stowarzyszenie Kibiców „Kolejorz”,  której celem ogólnym  jest  troska o zachowanie w pamięci tych, którym my Wielkopolanie zawdzięczamy wolność. W tegorocznej kweście udział wzięła młodzież ze  szkół z terenu Gminy Wieleń i Gminy Drawsko tj. Szkoły Podstawowe z Chełstu,  Gulcza , Miałów, Pęckowa, Roska i Wielenia –  SP nr 1, a także z  Zespołu Szkół w Wieleniu.  Akcję wsparli  Dziekan Dekanatu Wieleńskiego wraz z Proboszczami podległych parafii, którzy w ogłoszeniach parafialnych informowali  o celu, terminie i miejscach przeprowadzanej  kwesty.  W tym  roku kwestowano na terenach przykościelnych i przycmentarnych w Białej, Chełście, Drawsku, Gulczu, Pęckowie, Piłce,  Rosku, Wieleniu i  Wrzeszczynie.

     Kolejna już zbiórka pieniędzy przebiegła bez zakłóceń. Widać było zrozumienie i szacunek dla przedsięwzięcia,  które powoli staje się tradycją, jest dla nas wszystkich żywą lekcją jak kochać tych, którym zawdzięczamy powrót Wielkopolski do macierzy, do Polski!             

    Podsumowując tegoroczną kwestę, dziękujemy Wszystkim Wam młodszym i starszym, którzy złożyliście ofiarę na rzecz ratowania pamięci oraz nagrobków i pomników skromnych bohaterów  - Powstańców Wielkopolskich. Dziękujemy Księdzu Dziekanowi z parafii  w Rosku i Księżom Proboszczom z parafii w Drawsku, Gulczu, Pęckowie, Piłce i Wieleniu za wsparcie akcji.

     Składamy wyrazy uznania Panu Krzysztofowi Wasilewskiemu, współwłaścicielowi firmy brokerskiej Wiliński & Wasilewski z Piły, dyrektorom,  nauczycielom oraz młodzieży uczestniczących szkół za włączenie się do kwestowania, zaangażowanie i bezinteresowność.

    Dzisiaj żywimy nadzieję, że kwesta w kolejnych latach będzie kontynuowana, a jej zasięg działania obejmie szerszy teren. Zapraszamy wszystkich chętnych, którym nie jest obojętny los naszej Małej Ojczyzny z jej historią do pracy na rzecz takich i podobnych  przedsięwzięć.

    W tegorocznej akcji  zebraliśmy 4039,00 złotych. Stowarzyszenie Kibiców „Kolejorz" w Poznaniu oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło Ziemi  Wieleńskiej wyrażają uznanie ofiarodawcom: mieszkańcom naszych miejscowości i  gościom przybyłym na nasze  cmentarze  za  ofiarność.   

                     Wszystkim Państwu i Młodzieży gratulujemy postawy i z całego serca  dziękujemy!

                                                              W imieniu TPPW Koło Ziemi Wieleńskiej Mirosław Nawrot

 

© 2013. Copyright SZKOŁA PODSTAWOWA IM. POLONII AMERYKAŃSKIEJ W GULCZU    |    Projekt i realizacja: rozwojowi.com